On this page
Directions#
Heat oil in a large pot.
Add onion and mince to pot and cook over high heat, mixing and breaking apart regularly.
Cook until the liquid from mince has evaporated.
Add mixed vegetables, garlic and ginger and continue to cook until the vegetables are hot and cooked through. Remove from heat.
In a medium pot bring water (for gravy) to a boil then add gravy powder, whisking to combine.
Add soy sauce and lemon juice to gravy.
Add gravy to mince and vegetables and mix through.
In a separate pot bring water (for soaking noodles) to a boil then remove from heat and add vermicelli noodles.
Leave noodles to soak for 5 minutes, or until soft, then drain.
Using scissors, cut noodles into smaller pieces.
Add noodles to beef and vegetables and mix thoroughly.
Portioning guidance
Portion out a reference plate for each meal size to guide your portioning:
- Years 0 to 3: Serve about 198g.
- Years 4 to 8: Serve about 263g.
- Years 9 and above: Serve about 339g.
Special diet substitution idea#
- Vegetarian: use tofu or vegan mince instead of beef mince. (Use 20g more than the stated quantity of beef for each age range). Use vegetarian gravy mix.
- Vegan: use tofu or vegan mince instead of beef mince. (Use 20g more than the stated quantity of beef for each age range). Use vegan gravy mix.
- Gluten-free: use gluten-free soy sauce. Use gluten-free gravy mix.
- Dairy-free: use dairy-free gravy mix.
- Halal: use halal certified beef.
- Soy: use Marmite mixed with water instead of soy sauce. Make sure gravy mix is soy-free.
Recipe tips
- If necessary, cook the mince in separate pots or in batches.
- To make mixing easier, mix in multiple large deep trays.
Gilmours product information#
| Product description | Pack size |
|---|---|
| Value canola oil | 3L |
| SB onion diced | 1kg |
| Kiwi To The Bone beef mince 85cl | 1kg |
| Gilmours mixed vegetables | 2kg |
| Gilmours garlic crushed in oil | 1kg |
| Gilmours crushed ginger | 1kg |
| Maggi wholeness gravy mix gf | 2kg |
| Lee Kum Kee sauce soy premium | 1.75L |
| Grove lemon juice | 1L |
| Double Phoenix bean vermicelli | 250g |