On this page
Ingredients#
Directions#
Bring a large pot of water to a boil and cook pasta for approximately 10 minutes or until just cooked.
Drain pasta and toss through half of the oil to prevent it from sticking.
Chop bacon into 1cm pieces.
Heat remaining oil in a large frying pan over medium heat and cook onion and bacon until it begins to brown, remove from heat.
Slice sundried tomatoes.
Chop cucumber and tomato into 1cm pieces.
In a large mixing container add cooked pasta, bacon and onion mixture, sundried tomatoes, cucumber, tomato, chicken, pesto and spinach then mix until thoroughly combined.
Serve immediately or refrigerate until ready to serve.
Portioning guidance
Portion out a reference plate for each meal size to guide your portioning:
- Years 0 to 3: serve about 180g
- Years 4 to 8: serve about 245g
- Years 9 and above: serve about 330g.
Special diet substitution ideas#
- Vegetarian: Replace bacon with haloumi cheese (40g per portion), replace chicken with canned chickpeas.
- Vegan: Replace chicken and bacon with canned chickpeas (Years 0 to 3: 45g, Years 4 to 8: 60g, Years 9 and above: 75g per portion). Ensure pesto is vegan.
- Gluten free: Use gluten-free pasta. Ensure pesto and bacon are gluten free.
- Dairy free: Use dairy-free pesto.
- Nut free: Use a mayonnaise-based dressing instead of pesto.
- Halal: Leave out bacon and add extra chicken. Ensure chicken is certified halal.
Recipe tips
- Replace the tomatoes and cucumbers with seasonal vegetables during winter months.
- To reduce costs, substitute some chicken and/or bacon with canned chickpeas.
- This recipe contains amber processed meats. Processed meat classified as amber can be served up to twice a week.
Gilmours product information#
Products and pricing are valid as of 9 April 2026 and are subject to change.
| Product description | Pack size |
|---|---|
| Turkman pasta fusilli | 5kg |
| Value canola oil | 3L |
| SB onion diced | 1kg |
| The Butchers Wife shoulder bacon cooked | 1kg |
| Bella sundried tomato strips | 1.9kg |
| Cucumber telegraph | Each |
| Tomatoes red loose | 1kg |
| Tegel chicken shredded classic roast | 1kg |
| Genoese pesto basil pronto | 900g |
| Gilmours salad baby spinach | 500g |