On this page
Ingredients#
Directions#
Preheat oven to 200 degrees Celsius.
Bring 2 large pots of water to a boil.
Cook pasta in 1 pot for approximately 10 minutes or until just cooked through, then drain and mix through oil to prevent sticking.
Heat milk in a separate large pot until simmering.
Mix cornflour, onion soup and water in a bowl or jug to make a thin paste.
Slowly pour paste into simmering milk, whisking constantly. Bring back to a simmer then remove from heat.
Mix cheese into sauce to melt.
Place chicken in a large roasting tray and cover with tin foil. Heat in oven until it reaches 75 degrees Celsius.
Defrost frozen broccoli under warm water, then drain.
Cook broccoli in the second pot of boiling water until hot, then drain.
Place cooked pasta, sauce, broccoli and chicken in a large mixing container and mix to combine, then serve.
Portioning guidance
Portion out a reference plate for each meal size to guide your portioning.
- Years 0 to 3: Serve about 225g.
- Years 4 to 8: Serve about 300g.
- Years 9 and above: Serve about 360g.
Special diet substitution ideas#
- Vegetarian: serve with boiled eggs instead of chicken. Or, use a plant-based alternative.
- Vegan: replace chicken with a plant-based alternative. Replace milk with a plant-based alternative. Replace cheese with blended cannellini beans. use vegan stock powder and extra cornflour instead of onion soup powder.
- Gluten-free: replace pasta with gluten-free pasta. Use gluten free vegetable stock powder and extra cornflour instead of onion soup powder.
- Dairy-free: use plant-based milk and cheese. Use dairy-free stock powder and extra cornflour instead of onion soup powder.
- Halal: use Halal-certified chicken.
Recipe tips
- Defrost broccoli before cooking. If cooked from frozen, the broccoli will lower the temperature of the water considerably and may take a long time to cook.
- If necessary, cook the pasta, sauce and broccoli in batches.
- If using fresh broccoli, cook until tender.
- Use large deep trays or tubs for mixing all the cooked foods, ideally so the food only takes up approximately half of the volume.
- Keep hot in deep trays covered with tin foil in oven set to 100 degrees Celsius.
Gilmours product information#
| Product description | Pack size |
|---|---|
| Turkman pasta fusilli | 5kg |
| Value canola oil | 3L |
| Pams value milk standard | 3L |
| Maggi soup mix onion | 1.9kg |
| Gilmours cornflour maize | 3kg |
| Alpine cheese edam grated | 5kg |
| SB broccoli florets frozen | 1kg |
| Tegel chicken shredded classic roast | 1kg |