On this page
Directions#
Cook rice following packet instructions.
Heat oil in a large pot.
Add onion and mince to pot and cook over high heat, mixing and breaking apart regularly.
Cook until the liquid from mince has evaporated.
Grate courgettes.
Add courgette, carrot, garlic, ginger, sesame oil, hoisin sauce, soy sauce, oyster sauce and brown sugar to mince.
Cook until the vegetables are cooked, then add spinach and continue cooking until wilted, then remove from heat.
Heat a frying pan over medium heat and lightly cook the sesame seeds until golden brown then cool.
Serve ginger beef and vegetables on a bed of rice with sesame seeds to garnish.
Portioning guidance
Portion out a reference plate for each meal size to guide your portioning:
- Years 0 to 3: Serve about 88g rice, 107g ginger beef.
- Years 4 to 8: Serve about 110g rice, 134g ginger beef.
- Years 9 and above: Serve about 146g rice, 180g ginger beef.
Special diet substitution ideas#
- Vegetarian: use tofu or vegan mince instead of mince. Use 20g more than the stated quantity of beef for each age range.
- Vegan: use tofu or vegan mince instead of mince. Use 20g more than the stated quantity of beef for each age range.
- Gluten-free: use gluten-free soy sauce, hoisin sauce, oyster sauce.
- Halal: use halal certified beef.
- Soy: use coconut aminos sauce instead of soy sauce, hoisin sauce and oyster sauce. Add Chinese 5-spice.
- Sesame: omit sesame oil, sesame seeds and hoisin sauce.
Recipe tips
- If large pots are not available, this can be cooked in large deep trays on the stove top. You will need plenty of space to mix through the vegetables.
- If courgettes are not available, use parsnips, pumpkin or more carrots.
Gilmours product information#
| Product description | Pack size |
|---|---|
| Pams rice basmati | 5kg |
| Value canola oil | 3L |
| SB onion diced | 1kg |
| Kiwi To The Bone beef mince 85cl | 1kg |
| Fresh Connection courgettes | 1kg |
| Fresh Connection carrot grated | 1kg |
| Gilmours garlic crushed in oil | 1kg |
| Gilmours crushed ginger | 1kg |
| Check blended sesame oil | 5L |
| Lee Kum Kee hoisin sauce | 2.27kg |
| LeeKum Kee sauce soy premium | 1.75L |
| Lee Kum Kee sauce oyster | 2.35kg |
| Pams sugar brown | 1kg |
| Gilmours salad baby spinach | 0.5kg |
| Gilmours sesame seeds | 0.5kg |