On this page
Directions#
Trim, wash and shred lettuce.
Mix shredded chicken with mayonnaise in a bowl.
Lay out bread slices and spread one side with catering spread.
Assemble sandwich with chicken-mayonnaise mixture, lettuce, sliced tomato and cheese.
Finish by adding top slice of bread and cut into halves.
Portioning guidance
Measure out filling ingredients for 1 sandwich to guide your portioning. A full sandwich includes about 1/4 cup of chicken mayonnaise mix, 25g lettuce, 30g tomato and 2 heaped tablespoons of grated cheese.
- Years 0 to 3: 1 half sandwich served with at least 80g of seasonal fruit.
- Years 4 to 8: 1 full sandwich served with at least 80g of seasonal fruit.
- Years 9 and above: 1 full sandwich served with at least 80g of seasonal fruit and 1 cookie.
Special diet substitution ideas#
- Vegetarian: Replace chicken with egg.
- Vegan: Replace chicken with plant-based alternative.
- Gluten-free: GF bread, mayonnaise and cookie.
- Dairy-free: DF cheese and mayo.
- Halal: Use Halal-certified chicken.
Recipe tips
Year 0-3 portions can be cut into halves again to make small triangles.
Gilmours product information#
Products and pricing are valid as at 19 February 2026 and are subject to change.
| Product description | Pack size |
|---|---|
| Wholemeal toast slice bread, estimate | Loaf (17 slices) |
| Gilmours canola spread | 4kg |
| Gilmours mayonnaise | 5l |
| Hellers craft shredded roast chicken | 1kg |
| Lettuce | Each |
| Alpine cheese edam grated | 5kg |
| Tomatoes red loose | Per kg |
| Mandarins | Per kg |
| Mr Higgins ess cookies shortbread | 2kg |